دايرة المعارف هورامان
 
دانش نامه‌و هه‌ورامانی - وضعیت جغرافیایی ,تاریخی ,دینی، فرهنگی , هنری ، شخصیتها ، روستاها وشهرها

قسمتی از روستای دشه

روستای دشه ازتوابع بخش مرکزی  شهرستان پاوه است که  با شهر پاوه ده کیلومتر فاصله دارد.

جمعیت این روستا بیش از ۲۰۰۰نفر برآورد شده‌است. جنگل تپه‌ول مشرف بر این روستا است و از قله بروژ چشم‌انداز سرسبزی بر این روستا نمایان است.

آب آشامیدنی آن از چشمه سرتاویران تامین می شود. تعدادی از اهالی دامدار وعدهای بسیار کم باغدار می باشندو گروهی نیز در شغلهای دولتی شاغل وبقیه کارهای مناسب با فصل و زمان خاص را انجام می دهند مانند سقزچینی گردو شکنی توت فروشی پرورش مقطعی دام (چوب داری) جمعیت آن بالغ بر1800 نفر در تابستان 1386 برآورد شده است. روشتای دشه دارای مردمی با فرهنگ و از لحاظ علمی دارای افراد با سواد است که می توان به دانشجویان در حال تحصیل توجه کرد که در سال جاری 86 نزدیک 45 نفر قبولی بود و می توان به آقای اله یاری که در کنکور ریاضی در سال 86 که دارای رتبه 9 بود اشاره کرد. این توضیحات برای روستای بزرگ وتاریخی دشه بسیار ناقص است از دوستان تحصیلکرده دشه ای می خواهم شرح مبسوطی از تاریخچه واوضاع اجتماعی روستا را برای درج در وبلاگ به آدرس وبلاگ بفرستند.

 روستای دشه  تقریبا درشمال غربی شهرستان پاوه واقع در استان کرمانشاه است. این روستا از نظرآب وهواهمانندشهرستان های اطراف،معتدل کوهستانی وبه همین دلیل  دارای چشمه های خدادادی متعددی است.

اماعلت نام گذاری این روستا :نام این روستارا می توان ازریشه ی آن یعنی دژکه به معنی قلعه ، مستفاد نمود زیرادراین روستا،قلعه هایی وجودداردکه شایدمهمترین آنها قلعه ی پاسگاه واقع درشرق روستا باشد که در بالای آن یک فرورفتگی شبیه به حوض با قدمت تاریخی  وجوددارد.

قله "به روژ" در مرتفع ترین نقطه روستا است که بر روستا اشراف دارد  می توان آنرا به سه قسمت تقسیم کرد در یک قسمت به روستا و در قسمت دیگر به منطقه "کرند" و در قسمت دیگر به "ده ره تفی" که یکی از جاهای دیدنی روستاست و در انجا نیز چشمه ای وجود دارد منتهی می شود.

از دیدنی های دیگر روستا می توان به منطقه "هیلاو" اشاره کرد که جدیدا به دلیل رفتن جاده به آنجا باعث جذب گردشگران متفاوت شده است، همچنین به دلیل وجود چشمه تا حدود 5 سال پیش بعضی از مردم روستا در فصل بهار وتابستان به آنجا کوچ می کردند ودر آنجا بدلیل وجود چراگاه های مناسب برای چرای دامهایشان دو فصل از سال را به سر می بردند. از جاهای زیبای دیگر روستا می توان به "ته په وه ل" اشاره کرد که در روبروی محل اسکان اهالی روستا،واقع شده است.

واما از مکانهای ممتاز این روستا می توان به قهوه خانه ی سنتی "هانه کوان" اشاره کرد. این مکان حاوی چشمه ایست که شاید در منطقه اورامانات کم نظیر باشد،این مکان هر ساله گردشگرهایی را جذب می کند.در حال حاضر پروژه ای مبنی بر اینکه اب چشمه "هانه کوان" را برای شرب ساکنین شهرستان پاوه منتقل کنند، وجود دارد که جدیداً افتتاح شده است.

روستای دشه بدلیل بن بست بودن، زیاد مورد توجه مسئولین محترم قرار نگرفته است، به همین دلیل هیچ نوع امکانات ورزشی در این روستا وجود ندارد، شاید در آینده در این روستا یک سالن ورزشی دایر شود. از نظر آموزشی این روستا دارای یک دبستان و یک مدرسه راهنمایی است که در حدود 6 تا 7 سال است که مکان آن به جای جدید انتقال یافته است، همچنین با پیگیری های کارکنان مدرسه راهنمایی توانسته اند که سال اول دبیرستان را نیز در این مدرسه تحت پوشش خود قرار دهند.

تا حدود 10 سال پیش اکثر مردم روستا دامدار بوده اند ولی هم اکنون شاید نیمه کم مردم به این کار مشغول باشند که بیشتر دامدارها گاوداری می کنند، مردم این روستا بیشتر به شغلهای فصلی رجوع می کنند مانند گردوشکنی، سقزچینی و ... مشغول هستند،بعضی از مردم زنبورداری می کنند و بعضی دیگر باغدارند و تعدادی از اهالی به شغلهای دولتی مشغولند و بعضی دیگر مشغول شغل آزادند. آب شرب مردم روستا از آب چشمه "سه رتاویران" تهیه می شود که در مرکز روستا واقع شده است. از چشمه های دیگر روستا می توان به چشمه های "هانه کوان،سیاسه ر،هوالیس، ده ره تفی، هیلاو و ..." اشاره کرد. از محصولات روستا می توان به گردو،توت،و بیشتر انار اشاره کرد.

این توضیحات برای روستای بزرگ وتاریخی دشه بسیار ناقص است از دوستان تحصیلکرده دشه ای می خواهم شرح مبسوطی از تاریخچه واوضاع اجتماعی روستا را برای درج در وبلاگ به آدرس وبلاگ بفرستند.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۹ توسط ابراهیم شمس
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ